obrazek sakurki

Kuchnia Japonii

Menu

Strona główna Tradycyjne śniadanie
Popularne dania
Sushi
Mięso, mleko, chleb
Słodycze
Sake
Pałeczki

Okonomiyaki

Do ciasta z mąki pszennej, jajek i odrobiny wody dodaje się wybrane składniki: krewetki, kalmary, mięso, warzywa, czasami makaron. Mieszankę smaży się na gorącej płycie wbudowanej w stół. Następnie polewa specjalnym sosem do okonomiyaki oraz odrobiną majonezu i posypuje płatkami startej suszonej ryby katsuobushi oraz niewielką ilością wodorostów nori. W niektórych lokalach goście sami smażą ten rodzaj omletu, a w niektórych robią to na ladzie przed nimi kucharze. Każdy rejon Japonii ma swoją odmianę okonomiyaki. Specjalizują się w nich miasta Osaka i Hiroshima, potrawa jest zdecydowanie mniej popularna w Tokio.

Sashimi

Jest najwyżej cenionym daniem rybnym. Najważniejsze w przygotowaniu tej potrawy jest wybranie najlepszych kawałków świeżej, surowej ryby i podanie ich tak, aby były jak najsmaczniejsze. Kroi się je na cieniutkie plasterki i układa na talerzu tak, aby się pięknie prezentowały. Jako przypraw używa się sosu sojowego i wasabi, które samodzielnie dodaje biesiadnik. Sashimi często towarzyszy biała rzodkiew pocięta na drobne nitki.

Shabu-Shabu

Danie przygotowanie w nabe, kociołku podgrzewanym na stole przez biesiadników. Najpierw warzywa i grzyby gotuje się na wywarze z glonów. W trakcie gotowania biesiadnicy wkładają, mieszają pałeczkami i wyjmują do zjedzenia kolejne plasterki cieniutko pokrojonej wołowiny.

Soba

Wykonuje się go z mąki gryczanej. Charakteryzuje się twardością i cienkimi nitkami. Najczęściej podawany na zimno, posypany kawałkami wodorostów z sosem dashi. W Japonii często obdarowuje się makaronem soba nowych sąsiadów po przeprowadzce. Zwyczaj wziął się z gry słów: soba oznacza makaron, ale również obok, blisko. Symbolizuje to chęć nawiązania dobrych stosunków z sąsiadami.

Sukiyaki

W tym wypadku cienkie plasterki mięsa warzywami dusi się krótko w wywarze z sosu sojowego, cukru i mirin. Przed zjedzeniem składniki macza się w miseczce z rozbitym surowym jajkiem. Potrawę przyrządza się najczęściej zimą w płaskim garnku podgrzewanym na stole przy biesiadnikach.

Tempura

Panierowane i krótko smażone na głębokim oleju warzywa (bakłażan, dynia, słodkie ziemniaki, lotos, marchewka), duże krewetki, małe rybki, kawałki kalmara oraz grzyby. Świeżo przygotowane kawałki tempury macza się w sosie z bulionu dashi, sosu sojowego, mirin i drobno startej białej rzodkwi.

Udon

Gruby makaron pszenny, często gotowany w bulionie z różnymi dodatkami np. krewetkami, jajkami w koszulce, roladą rybną, siekanym porem lub smażonym tofu.

przycisk

przygotowanie okonomiyaki


zdjęcie sashimi


gotowanie shabu shabu


udon


zdjęcie tempury
Na podstawie książki "Japońska sztuka kulinarna" Iwony Korazińskiej-Nawrockiej; zdjęcia własne